top of page
Almina Akbalçık

Genç Onarıcılar Programı Katılımcısı

WhatsApp Image 2023-04-18 at 11.55.05 AM.jpeg

Şu anda Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji Yüksek Lisans öğrenimine devam ediyor. İki yıl Matematik öğreniminin ardından lisans derecesini Koç Üniversitesi’nde Sosyoloji ana dalı ve Felsefe yan dalı ile 2022 yılında tamamladı. Lisans öğrenimi esnasında kır sosyolojisine yoğunlaştı, İstanbul’da şehir tarımı pratikleri ve işçilerin köy ile sürdürdükleri bağların geçimlerindeki rolünü araştrıan bir projenin saha ayağında araştırma asistanı olarak görev aldı. 2018 yılında İsveç’te Borrabo adlı çiftlikte yaptığı gönüllülük esnasında permakültür ile tanıştı. Bu tanışmayla gıdanım ve toprağın çoklu krizlerin merkezinde olduğunu, akademinin içinde veya dışında toprağı onarmaktan mühim bir iş olmadığını fark etti.

 

Takip eden sürede TaTuTa ile Türkiye’de çeşitli çiftliklerde gönüllülükler yaptı, buralarda alternatif topluluk yapılarını ve ekolojik üretim pratiklerini gözleme imkanı buldu. 2019’da Permakültür Tasarım Sertifikası, 2021’de ise Bütüncül Yönetim Eğitimini aldı. Gıda Ormanı’nda yaptığı staj esnasında toprağa dair sorunlara çözümler tasarlamak ve uygulamak konusundaki bilgisini pratikte denedi. Akademide edindiği becerileri kullanabilme ile onarım doğrultusunda pratik fayda üretmek üzere çalışmak isteklerinin bir kesişimini ararken karşısına Anadolu Meraları’nın açtığı “Genç Onarıcılar Programı” çıktı.

 

Şu anda Anadolu Meraları’nda yaptığı çeşitli işlerle saha bazlı projelere destek veriyor. Akademik olarak ise çevresel tarih ve bilim teknoloji çalışmaları ile ilgileniyor. Yüksek lisans tezi için Türkiye’de toprağa dair tahayüller ve toprağa dair bilimsel bilgi üretme biçimlerinin dönüşümünü, yaşamları toprak ile iç içe geçmiş toprağın altındaki ve üstündeki varlıkların tarihi ile birlikte çalışıyor.

bottom of page