top of page
Ecem Asma

Arazi Uygulamaları Lideri

Ecem-Landscape.JPG

1993’de Ankara’da doğdu. 2016 yılında Endüstri mühendisliğinden mezun oldu. Fabrika ve teknoloji şirketlerindeki kısa süreli çalışmalarının ardından cansız sistemleri optimize etmekle hiç de ilgilenmediğini fark etti. Girişim destek mekanizmalarında hem fikir aşaması hem de ileri aşamadaki girişimcilerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalıştı. 

 

Gıda güvenliği ve tarım konularına dikkat kesilmeye başladıktan sonra toprak koruma ve onarma uygulamalarıyla özel olarak ilgilendi. Toprağı yakından tanıma özlemi ve isteğiyle organik gübre ve kompost yapım araştırmalarına başladı. Organik solucan gübresi üretip deneme testleri yaptıkları bir girişim kurdu. Bu süreçte Anadolu Meraları’nın “Bütüncül Yönetim” eğitimlerini aldı. Artık konu bambaşka yerlere gelmişti burada bırakamazdı! “Daha çok araştırmalıyım!” diye düşünerek Harper Adams Üniversitesi’nde Agroekoloji yüksek lisansı yaptı. Bir süre İngiltere’de agroekolojik üretim yapan çiftliklerde çalıştı, araştırmalar yaptı. Yüksek lisans tezini bütüncül planlı otlatmanın karbon gömmeye etkisi üzerine yazdı. Biodynamic Association’dan biyodinamik tarım eğitimi aldı. British Society of Soil Science üyesi ve bursiyeri. 

 

Analitik (Jungian) psikolojiyle özel olarak ilgili ve insanın doğanın sembollerinden ve fenomenlerinden uzaklaşmasının insan psişesine pek de iyi gelmediğini gözlemliyor. Bu noktada, onarıcı tarım pratiklerinin insan ve doğa arasındaki bağı güçlendirdiğini ve onarımın karşılıklı olduğunu düşünüyor.

bottom of page